Ali Fatinoğlu Röportajı - Ali Fatinoğlu | DSP Bakırköy Belediyesi Başkan Adayı
Ali Fatinoğlu Röportajı Reviewed by Momizat on . İş Adamı Ali Fatinoğlu:  “Yönetenler Toplum İçin Değer Üretebilmelidirler” Ali Fatinoğlu Bakırköy’ün yetiştirdiği önemli iş adamlarımızdan biri. Ticari hayatı b İş Adamı Ali Fatinoğlu:  “Yönetenler Toplum İçin Değer Üretebilmelidirler” Ali Fatinoğlu Bakırköy’ün yetiştirdiği önemli iş adamlarımızdan biri. Ticari hayatı b Rating: 0
Bulunduğunuz Sayfa: Ana Sayfa » Haberler » Ali Fatinoğlu Röportajı

Ali Fatinoğlu Röportajı

İş Adamı Ali Fatinoğlu:

 “Yönetenler Toplum İçin Değer Üretebilmelidirler”

Ali Fatinoğlu Bakırköy’ün yetiştirdiği önemli iş adamlarımızdan biri. Ticari hayatı başarılarla dolu bir isim. 78 ülkeye ihracat gerçekleştiren Fatinoğlu Holding bünyesinde SANİCA markasıyla ürettiği banyo ürünlerinin yanı sıra boru üretimi alanında yaptığı yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Beylikdüzü’ndeki üç fabrikaya ilave olarak Elazığ’da kurduğu üç tesisi daha hayata geçiren Fatinoğlu Holding Elazığspor’a sponsor olarak bölgenin kalkınmasına da hizmet ediyor. Ali Bey’le dergimizin bu sayısında iş hayatı, siyasetle olan bağı ve gelecek planları üzerine önemli bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Ben Ataköy’de büyüdüm. Benim çocukluğumda dördüncü kısımdan sonrası yoktu, her yer yemyeşildi. Yolda yürümeye başladığınızda sağlı sollu size eşlik eden elma ağaçlarını, dut ağaçlarını, böğürtlenleri görürdünüz… İki adet top sahamız vardı, mahallenin büyükleri küçüklere antrenörlük –ki ben de onlardan biriydim- yapar, adeta onlara kol kanat gererlerdi. Bizim yaşadığımız dönemde insanlar değerlerinden, komşuluk ilişkilerinden henüz kopmamışlardı… İnsanların şehrin orta yerinde doğayla barışık bir şekilde yaşayabildiği dönemlerin sonlarıydı bizim çocukluğumuz… Mahalle aralarında dolanan insanlar birbirlerine selamsız geçmiyorlardı bizim zamanımızda. Kaygıları yoktu anne-babaların sokakta oynayan çocukları için… Daha güzel ve daha sağlıklı çevrelerde hayat sürüleceği düşüncesiyle önce asfalt yollarla ayrıldı mahalleler… Sonra bahçeler duvarlarla çevrildi, yetmedi dikenli teller kondu üzerine daha güvenli hayatlar sürebilelim diye…  Çok sonraları anladık çekilen o dikenli tellerin aslında dostluklarımızın, arkadaşlıklarımızın, o mahalle insanının yürekten birlikteliğinin tam ortasından geçtiğini… Şimdi düşünüyorum; ben imkansızlıklar içinde geçirdiğim çocukluğumda mı daha mutluydum, yoksa her türlü imkana sahip olan fakat yaşadığı mahallesinde bir parka arkadaşlarıyla serbestçe oynamaya bile gidemeyen çocuklarım mı daha mutlu diye… Bırakın yaşadığımız şehirleri, biz ne zaman mahallelerimizi, sokaklarımızı bu kadar güvensiz hale getirdik… Doğrusu üzülüyor insan…”

Bu ifadeler ne bir romandan alıntı, ne de bir hikayenin başlangıç bölümünün kopyası… Ne modern yaşama kafa tutan bir yazarın sancısını dile getirdiği bir öykünün başlangıcı ne de bir kimsenin kendi yaşamını anlattığı biyografisindeki geçmişe yolculuğu… Bu ifadeler Bakırköy’ün yetiştirdiği, başarıları nedeniyle insanların “İş Dünyasının Altın Çocuğu” olarak nitelediği Fatinoğlu Holding’in patronu Ali Fatinoğlu’na ait… Ali Fatinoğlu ismine Bakırköylüler yabancı değil, iş adamı kimliğinin yanında siyasette de çeşitli kademelerde görevler üstlenmiş bir isim. Kendisiyle ilk karşılaşmam yıllar önce rahmetli İsmail Cem’in kurduğu YTP’nin Bakırköy İlçe Başkanlığı’nı yaptığı dönemde olmuştu. Röportaj için sabahın erken saatlerinde gittiğim Beylikdüzü’ndeki holding merkezinin kapısındaki bu ikinci karşılaşmamda misafirlerini yolcu etmekle meşguldü. Doğrusu çok şaşırmıştım, hala eski dinamizmini yansıtıyordu davranışlarında. Güler yüzü, samimiyeti ve içtenliği ilk selamlaşmanızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaya yetiyor zaten. İş dünyasında elde ettiği bunca başarıda sanırım bu özelliklerinin payı da oldukça fazla. Makamına çıktığımda ilk dikkatimi çeken şey masasının arkasına özenle yerleştirilmiş plaketler ve ödüller oldu… Sohbetin sonuna doğru öğrendim ki bunlar sadece bir kısmıymış aldığı ödüllerin.

Elimde soru kağıtlarıyla röportaj için koltuğa oturduğumda doğrusu hazırladığım soruların hiçbir işe yaramayacağını bilmiyordum. Çünkü Ali Bey konuşurken biraz da özlemle anlattığı çocukluğunun Bakırköy’ünü dinlemek büyük keyif oldu. Fakat bizzat kendisinin de sohbet içinde ara ara dile getirdiği hayıflanmalarına katılmamak mümkün değil. Modern şehirler kuruyoruz diye nelerden vazgeçtiğimizi hatırlatıyor bize Ali Fatinoğlu… “Mahalle dostluklarını beton yığınlarına terk ettik” sözleri bir özlemi dile getirmenin ötesinde vazgeçtiğimiz insani değerlerimizin bizde bıraktığı boşluklara da şahit olmamızı sağladı. Yaptığım onlarca röportaj oldu fakat bu kadar keyif aldığım bir sohbet ortamı doğrusu bir elin parmaklarını geçmez… İşte bu yüzden kaleme aldığım bu satırlar yalnızca bir röportaj olmaktan öte aynı zamanda çalışmaya, başarıya daha da önemlisi ülkesi ve milleti adına hizmet üretmeye adanmış bir yaşamın öyküsüdür…

Çocukluğum Bakırköy’de Geçti

Ali Fatinoğlu Bakırköy’ü iyi tanıyan bir isim. Çocukluğu burada geçmiş. 1962 doğumlu. İlkokulu ve ortaokulu Ataköy Muhittin Üstündağ İlköğretim Okulu’nda tamamlamış. Ardından Bakırköy Lisesi’nden mezun olmuş. Çocukluğunun geçtiği bu çevreyi hiçbir zaman unutmamış Ali Fatinoğlu… Bakın o günleri nasıl anlatıyor, kendisinden dinleyelim: “Benim çocukluğum yemyeşil alanlarda geçti. Zaten Ataköy dördüncü kısımdan sonrası da yoktu. Bütün mahalle aynı okula gider, okul çıkışı yeşillikler içinde arkadaşlarımızla oyunlar oynar, çocukluğumuzu doyasıya yaşardık. İmkanlarımız kısıtlıydı fakat güvenle dolaşabildiğimiz mahallelerimiz vardı. Benim çocuklarım her türlü imkana sahipler ama onların güvenle gezip dolaşabilecekleri park alanları yok. Bir çocuğun gelişiminde çok büyük öneme sahiptir mahalle arkadaşlıkları… Gelin görün ki bu günün çocukları bunlardan da mahrum hale geldiler. Sadece benim çocuklarım için söylemiyorum bunu, bir nesil böyle yetişiyor artık. Bu nasıl bir şehirleşme mantığıdır anlamakta güçlük çekiyorum. Gerek yerel yönetimler gerekse şehirleri planlayanlar insanı insan yapan değerlerle bütünleşebilen şehirler inşa etme noktasında hep eksik kalıyorlar. Ne yazık ki duvarlar ardına hapsediliyoruz her geçen gün…”

Belediye Şirketlerini Batmaktan Kurtardı

Liseden sonra Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitiren ardından da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde mastır yapan Ali Fatinoğlu profesyonel iş hayatına Anadolu Bankası’nda mali tahlil ve ekonomik araştırmalar biriminde uzman yardımcısı olarak başlar. Ardından iş yaşamı Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığı birimiyle kesişir. Belediye iştirakleri İGDAŞ, Deniz Otobüsleri, Metro, Halk Ekmek vs zararda olan şirketlerdir ve Ali Fatinoğlu’ndan istenen bu şirketlerin kara geçirilmesidir. Nihayet Ali Bey’in de içinde bulunduğu uzmanlardan oluşan bir grup kurulur. Ali Fatinoğlu bir süre sonra iştiraklerin mali yapısıyla ilgili bir rapor hazırlar ve dönemin genel sekreteri Atanur Oğuz’a sunar. Hazırladığı bu raporun ardından kendisini tüm birimlerin sorumlu olduğu bir üst kurulun başında bulur. Bu süreçte aynı zamanda İETT’nin de tek yetkilisi olarak görevlendirilir. Bu konuma geldiğinde henüz 26 yaşındadır…

Adı Altın Çocuğa Çıktı

Ali Fatinoğlu iştiraklerin bağlı olduğu birimin başına geçmesinin ardından her birim için raporlar hazırlar ve üst makamlara sunar. Yaklaşık 70 bin kişinin çalıştığı iştiraklerin tüm genel müdürleri de Fatinoğlu’nun başında olduğu birime bağlanır. O günlerde yaptığı çalışmaları Ali Bey şu ifadelerle anlatıyor: “Sorumluluğum gün geçtikçe artmıştı. Binlerce çalışanın olduğu birimler bana bağlanmıştı. Hata yapma lüksüm yoktu çünkü benden bu şirketlerin ayağa kaldırmam bekleniyordu. Öyle bir çalışma gerçekleştirdim ki 6 ayda 8 belediye firmasını kara geçirdim. Bu çalışmamdan sonradır adımın ‘altın çocuğa’ çıkması.”

 

 

Kendi İşini Kurma Süreci

Tüm bu özverili çalışmalarıyla yönetimsel anlamda iştiraklere heyecan getiren Ali Fatinoğlu sonraki seçimleri Dalan’ın kaybetmesi üzerine istifa etmek ister. Fakat kurumsal anlamda getirdiği yenilikler o kadar dikkat çekmiştir ki Belediye Başkanlığı’nı kazanan Nurettin Sözen ve ekibi Ali Fatinoğlu’nun istifa etmesine müsaade etmezler. Devam eder etmesine fakat birkaç ay sonra kara geçirdiği şirketlerde yapılan bazı yanlışlar onun iş ahlakına, yönetim prensipleriee aykırı gelir ve istifa eder. Ali Fatinoğlu süreçle ilgili duyduğu üzüntüsünü “O günden sonra da devlet kadrolarında çalışmaya tövbe ettim” cümlesiyle özetliyor.

Kendi Sektöründe İlkleri Gerçekleştirdi

Bir yandan devlet kadrosunda çalışmaya devam ederlerken diğer yandan da ağabeyiyle birlikte Bakırköy Zuhuratbaba’da 1986 yılında Pano Seramik adıyla bir şirket kurarlar. Gerisini Ali Fatinoğlu’ndan dinleyelim: “Ağabeyimle birlikte şirketi kurduğumuzda o zamanlar sadece beyaz seramikler vardı mutfak ve banyolarda. Biz fark yaratmanın iş hayatında büyümenin ön koşulu olduğunun bilincindeydik, bu yüzden de bu beyaz seramiklere desen yaptık. Palmiyeler, nehirler, göller, şelaleler çizdik seramik üzerine. Bunlar Türkiye’de bir ilkti. Daha sonra yine aynı yıl içerisinde polyesterden ve fiberden küvetler yapmaya başladık. Daha sonra da bu küvetleri jakuzili hale getirdik. Türkiye’de jakuzi küvetin öncüsü de yine bizizdir. Mermerit malzemeden banyo lavaboları yapmayı başardık. Artık ürün yelpazemizde banyo lavabosu, banyo dolabı ve mutfak tezgahları da vardı. 1989 yılında hepimizin bildiği üzere İstanbul’da su sıkıntısı baş gösterdi. Biz de fiber su depoları üretmeye başladık. Tüm bu ilkleri hayata geçirirken diğer yandan maaşlı olarak çalışmaya da devam ediyordum.”

78 Ülkeye İhracat Yapıyoruz

Genç yaşta önemli kurumlarda yönetici kademelerinde çeşitli görevlerde bulunan Ali Fatinoğlu bu gün yüzlerce kişiye iş ve aş veriyor. 78 ülkeye ürünlerini ihraç eden Fatinoğlu Beylikdüzü’nde  altı, Elazığ da ise üç adet fabrikada plastik borudan duş teknesine, banyo küvetinden panel radyatörlere kadar çok çeşitli üretimler gerçekleştiriyor. Fatinoğlu holding bünyesindeki üretim kapasitelerini şöyle anlatıyor: “Biz ürün yelpazemizi sürekli genişletiyoruz. Banyo küveti, jakuzi, mini havuz, kompakt sistemler, duş teknesi, camdan duşa kabin, gömme rezervuar, bebek bezi değiştirme ünitesi gibi ürünlerimizin yanı sıra 2002 yılından beri panel radyatör üretimleri de gerçekleştiriyoruz. 2010 yılı itibariyle de her nevi borunun üretildiği üçü Beylikdüzü’nde üçü de Elazığ’da olmak üzere 6 fabrikayı hayata geçirdik. Bunu şunun için söylüyorum, ben Anadolu insanının üretkenliğine yürekten inanan bir iş adamıyım. Elazığ halkı da bu yatırımımızı çok olumlu buldu. Adeta onlarla bütünleştik diyebilirim.”

Köklü Bir Aileden Geliyoruz

Ali Fatinoğlu köklü bir aile geleneğinin oluşturduğu kuşağın temsilcisi. Aile aslen Giritli. Fakat kökenleri Konya’ya uzanıyor. Dedesi meşhur Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi. Babası ise yakın tarihin önemli tanıklarından Abidin Nesimi. Abidin Nesimi ismi üzerinde birkaç cümlelik de olsa durmakta fayda var. Kendi döneminde Türkiye’nin sayılı mühendislerinden biri olan baba Abidin Nesimi aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği’nin kurucularından aynı zamanda da ilk genel sekreteri. Türk Dil Kurumu’nun (TDK) kuruluşunda Atatürk’ün yanında gençliği temsilen bulunan kişi. Sol hareketin önemli aktörlerinden biri de olan Abidin Nesimi büyük şair Nazım Hikmet’in ve yazar Kemal Tahir’lerin arkadaş grubundan. Kendisinin de farklı konularda kaleme alınmış 13 ayrı kitabı bulunmaktadır.

Siyasetle Olan Bağı

Ali Fatinoğlu’nun siyasete giriş süreci bireysel bir çabanın neticesi değildir aslında. Ali Bey siyasetin aktörleri tarafından bizzat talep edilen bir isimdir. Onun proje adamı olduğunu, vizyonunu bilen isimler Ali Fatinoğlu ismini tercih etmişlerdir. İlkeleri ve hassasiyetleri siyaset sahnesinde onu zorlasa da o bunlardan vazgeçmez, hatta geri çekilme pahasına da olsa tercihini bu yönde kullanır. Bir gün bir sohbet esnasında kafasındaki yerel yönetim projelerini anlattığı bir duayen iş adamı ona siyasete girmesi gerektiğini telkin eder. Ve vakit kaybetmeden dostu Ali Talip Özdemir’i arar ve kendisiyle çalışmasını önerir. Bir gün sonra gerçekleştirdiği bu görüşmenin akabinde de kendisini ANAP Bakırköy İlçe Yönetimi’nde bulur. Sonraki süreci Ali Fatinoğlu şöyle anlatıyor: “ANAP Bakırköy İlçe Yönetimi’ne girdikten sonra siyasi hayatımız da başlamış oldu. Fakat ben siyaseti salt bir buluşma,sohbet, vakit geçirme alanı olarak gören biri değildim hiçbir zaman da böyle bir anlayışım olmadı. Baktım ki hiçbir proje üretilmiyor, bireysel olarak neler yapabilirim diye düşünmeye başladım ve ‘Bakırköy Kart Projesi’ni ortaya attım. Kartın ismini de ‘Halka Hizmet, Hakka Hizmet’ koydum. Bu kart sahipleri anlaşmalı olduğumuz yerlerde bir takım sosyal haklara sahip oluyorlardı. Bu kartın satışını gerçekleştirerek aynı zamanda ilçeye de bir kaynak oluşturmuştum. Daha sonraları gördüm ki benim yaptığım bu proje sahiplenilmiş, birileri biz böyle bir projeyi hayata geçirdik diye gazetelerde boy gösterir olmuş. Ne diyebilirsiniz? Vatandaşa faydası varsa ha Ali Fatinoğlu yapmış ha başkası, benim için önemli olan insanların hayatında kolaylıklar sağlayan bir projenin gerçekleştirilmiş olmasıdır.”

Bakırköy İçimde Bir Ukdedir

Ali Fatinoğlu kazandıklarını bu ülkenin insanına yatırım yaparak hizmete dönüştüren bir isim. Bölgenin iş adamlarının birçoğunun dikkate bile almadığı bir ilde, Elazığ’da çok önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Bununla da kalmadı Elazığ Spor’a sponsor oldu. Yaklaşık bir yıldır Elazığspor Süper Lig’de SANİCA BORU ELAZIĞ ismiyle mücadele ediyor. Bölge insanının sporla olan bağının güçlenmesine çok büyük katkı sağlayan Ali Fatinoğlu aynı zamanda da Cem TV’de her Salı “Açık Tribün” programına yorumcu olarak katılıyor. Birçok yere yatarım yapan Ali Fatinoğlu Bakırköy’de doğup büyümüş biri olarak kendisini ait hissettiği bu ilçeyle ilgili önemli projeleri olduğunu fakat bunları hayata geçirmek için istediği fırsatı henüz bulamadığını belirtiyor. Birçok proje üretmesine rağmen fikirlerinin gerektiği şekilde bu güne kadar değerlendirilmediğini belirten Fatinoğlu en büyük amacının kafasındaki yerel yönetimle ilgili projelerini hayata geçirmek olduğunu ifade ediyor.

Resim altı yazı: Resimde Ali Fatinoğlu’nun babasının adına yaptırıp milli eğitime bağışladığı Abidin Nesimi Fatinoğlu Meslek Lisesi görülüyor.

Bir Yorum Yazın

©Copyright 2019. Ali Fatinoğlu DSP Bakırköy Belediye Başkan Adayı

Scroll to top